همگام با قرآن

مفهوم آيه الکرسي(6)

اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ .

(بقره 255)

خداوند که هيچ معبودي به جز او نيست ، زنده و پاينده است

توحيد و توکّل

• ايمان به يکتايي خداوند تنها در مرحله اعتقاد ، متوقف نمي شود ، و خود را در مرحله ي تصميم و عمل نيز نشان مي دهد ، زيرا کسي که اصل و ريشه ي هر توان وقدرتي را در خدا مي بيند و معتقد است که تا خداوند نخواهد هيچ امري تحقق نمي يابد و اگر هر اثري از هرچيز و هر کس به ظهور مي رسد ، اين اثر را از خود ندارد بلکه خداوند چنين اثري را به او بخشيده ، چنين فردي به اشياء واشخاص دل نمي بندد ، و به صورت مستقل از آنها اميد سود و يا خيري را نخواهد داشت ، بلکه اميد واعتمادش تنها بر خداست و غير او را فقط وسيله و يا واسطه اي در رساندن اين خير به ديگران مي داند .

• شخصي که به خداوند اعتماد واطمينان دارد ، هر چند از آينده و حکمت بسياري از کارها آگاه و با خبر نمي باشد ، ولي اين امر او را از انجام عمل و اطمينان به حکمت الهي  ، در کارها باز نمي دارد ودر سايه ي توکّل به خداوند به وظايف خود با آرامش خاطر عمل مي کند و از کار و تلاش دست بر نمي دارد ، مثلاً در باب تلاش براي کسب روزي ، شخصي که بر خدا توکل دارد ضمن اينکه به تلاش خود براي کسب روزي ادامه مي دهد ولي مي داند روزي دهنده ي حقيقي فقط خداوند است لذا از دير و زود شدن آن نگران نمي شود و در باب روزي ، چشم به دست بندگان خدا نمي دوزد و براي بدست آوردن آن بيش از تلاش متعارف ، حرص نمي ورزد ، امام علي عليه السلام مي فرمايد : در توکل تو همين بس که جز خداوند کسي را روزي رساننده ي خود نداني ! (1)

پرسش : ارتباط توکّل با توحيد چگونه است ؟

پاسخ : توحيد که اعتقاد به يکتايي خداوند است هم در بخش ايمان انسان  هم در فکر و عمل او تحقق مي يابد ، بنابر اين کسي که به يکتايي خداوند ايمان دارد مي داند که هيچ قدرتي بالاتر از خداوند نيست و او بر هر کاري توانا مي باشد لذا به هيچ چيز و هيچ کس جز خداوند دل نمي بنند و به غير او اميد واعتماد نخواهد داشت و توکّل از همين اعتقاد نشأت مي گيرد .

------------------------

1-حسبك من توكّلك ان لا ترى لرزقك مجريا الّا اللّه سبحانه(غرر الحکم ص396 شماره 9182 )

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

SAFA-SABA یواشکی های من آموزش فیزیک عدالت کجاست دانلود فیلم و آهنگ میلاد رحمتی طولارود از خاطر غنچه ها دلم تنگ تر است Sono Sam نمونه سوالات آرایشگر موی زنانه با جواب حوارالعربی