همگام با قرآن

پندهاي لقمان به فرزندش

وَ إِنْ جاهَداكَ عَلى‏ أَنْ تُشْرِكَ بي‏ ما لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما وَ صاحِبْهُما فِي الدُّنْيا مَعْرُوفاً وَ اتَّبِعْ سَبيلَ مَنْ أَنابَ إِلَيَّ ثُمَّ إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُون

(لقمان/15)

واگر(پدر ومادرت) تلاش نمودندکه چيزي را شريک من سازي که علم و دانشي به حقانيت آن نداري ، از آندو پيروي مکن ، ولي در دنيا با آنان به شايستگي همراهي کن و از راه کسي پيروي نما که به سوي من بازگشت نموده است ، (وبدانيد) که بازگشت شما به سوي من است و از آنچه انجام مي دهيد شما را با خبر مي سازم

رفتار شايسته با والدين

• احترام و رفتار شايسته با والدين موضوع مهمي است که حتّي در حال کفر و شرکِ والدين نيز لازم است رعايت شود تنها چيزي که نبايد انجام شود ، پيروي از والدين در کفر وشرک است ، بنابراين اگر پدر ومادر تلاش کنند که فرزندشان دست از ايمان خود بردارد و به راه کفر وشرک برود ، در اين مورد نبايد از آنان پيروي نمود ولي در عين حال لازم است با آنان با لطف و مهرباني رفتار شود وکفر وشرکِ آنان دليلِ بر بد رفتاري با آنان نمي شود .

• مفسّرين غير از آيه ي فوق به روايتي استناد مي کنند که مضمون آن اين است که : انسان نبايد در نافرماني خداوند از بنده ي او اطاعت کند (1) بنابراين اگر فردي ، ديگري را به نافرماني خداوند دعوت کند نبايد از او پيروي نمود ، در اينجا نيز در کفر وشرک نبايد از والدين تبعيت نمود امّا از نظر عمل ، صله ي رحم ونيکي نسبت به آنان واجب است هر چند آنان کافر باشند (2) و در اين راستا اگر پدر ومادر انسان فقير بوده و توانِ تأمينِ هزينه ي زندگي خود را نداشته باشند بر فرزند واجب است ، نفقه ومخارج زندگي آنان را تأمين نمايد ، هر چند آنان کافر باشند (3)

پرسش : محدوده ي اطاعت از والدين تا کجا مي باشد ؟

پاسخ : اطاعت از والدين تا جايي است که نافرماني خداوند نباشد ، بنابر اين اگر آنان فرزند خويش را دعوت به کفر ويا شرک نمودند ، نبايد از آنان اطاعت نمود ولي خوش رفتاري با آنان واجب است .

1-لَا طَاعَةَ لِمَخْلُوقٍ فِي مَعْصِيَةِ الْخَالِقِ ، نهج البلاغة؛ ص: 438

2-موسوعة الفقه الإسلامي طبقا لمذهب أهل البيت عليهم السلام؛ ج‌9، ص: 441

3-فقه الإمام الصادق عليه السلام؛ ج‌5، ص: 319

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تكصداي عشق مشاوره تجهیزات پزشکی و زیبایی فروشگاه اینترنتی ویترین زیبا سقفهای شیبدار ویلا بام شیروانی Techniques track and field school آهنگ شایان اشراقی - وبلاگ شایان اشراقی کارت بدون تماس R/o اقامتگاه بوم گردی لردبن مکزیک Dominique