همگام با قرآن

فضيلت آيه الکرسي

آيه الکرسي از آيات با فضيلت قرآن کريم است که نسبت به تلاوت و بهره بردن از آن توصيه ي بسيار شده و در روايات براي آن خواص وآثار بيشمارِ مادي ومعنوي ، دنيوي واُخروي ذکر کرده اند ،آيه الکرسي در بردارنده ي اسماء وصفات الهي بوده و خواندن آن انسان را با صفات الهي آشنا نموده و درجهت شناخت خداوند و صفات الهي بسيار مؤثر است وشايد توصيه ي فراوان به قرائت آن به جهت تحقق همين شناخت باشد ، کسيکه آيه الکرسي را تلاوت مي کند ، در حقيقت از طريق اسماء وصفات خداوند ، ارتباط خود را با پروردگار ، مستحکم نموده واز او در برطرف شدن نياز هاي خود استمداد مي جويد . همچنين با مراجعه به روايات  با بخشي از آثار و برکات  تلاوت اين آيه آشنا مي شويم ، گر چه بايد توجّه داشت ؛ آثاري که براي آيه الکرسي ذکر نموده اند  در پر تو ايمان و عمل به مقتضاي آن  تحقّق مي يابد  و اين آثار بر اساس لطف و رحمتي که خداوند به بنده ي خود دارد به انسان اختصاص مي يابد ، از اين رو در اينجا به گوشه اي از فضايل اين آيه اشاره مي گردد :

بر آورده شدن حاجت

• پيامبر صلي الله عليه و آله به حضرت علي عليه السلام فرمودند : يا علي ! هنگاميکه براي نيازي ، از خانه بيرون مي روي ، آيه الکرسي را بخوان ، زيرا اگر خداوند بخواهد حاجتت بر آورده مي شود (1)

محافظت در سفر

• امام صادق عليه السلام فرمودند : هر کس در سفر ، در هر شب آيه الکرسي را بخواند ، خودش و آنچه همراه اوست ، در سلامت باشد ، و سپس بگويد : خدايا ! مسير مرا عبرت ، سکوت مرا تفکّر ، و سخن مرا ذکر و ياد آوري(خودت) قرار ده ! (2)

در تعقيب نماز

• پيامبر صلي الله عليه و آله به حضرت علي عليه السلام فرمودند : يا علي ! آيه الکرسي را پس از هر نماز واجب تلاوت نما ، چون بر اين کار ، جز پيامبر ، يا صِدّيق يا شهيد ، محافظت نمي کنند (يعني اين دسته از افراد بطور دائم به تلاوت آن مي پردازند و از آن بهره مي برند )(3)

عبادتي طولاني

• پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند : هر کس صد بار آيه الکرسي را تلاوت نمايد ، مانند کسي است که خداوند را در طول عمر خويش عبادت نموده است (4)

هنگام خواب

• پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند : هر کس آيه الکرسي را پس از نماز واجب تلاوت نمايد ، جز مرگ او را از داخل شدن به بهشت مانع نباشد ، و هر کس آن را هنگام خواب قرائت کند ، خداوند او وهمسايگان و خانه هاي اطراف او را در امان قرارخواهد داد) (5)

----------------------------------------------

1-قال النبي ص لعلي ع يا علي إذا خرجت من منزلك تريد حاجة فاقرأ آية الكرسي فإن حاجتك تقضى إن شاء الله (مكارم‏ الأخلاق ص          364)

2- عن الصادق ع قال من قرأ آية الكرسي في السفر في كل ليلة سلم و سلم ما معه و يقول اللهم اجعل مسيري عبرا و صمتي تفكرا و كلامي ذكرا (مكارم ‏الأخلاق ص   254)

3- قال النبي ص لعلي يا علي عليك بتلاوة آية الكرسي في دبر صلاة المكتوبة فإنه لا يحافظ عليها إلا نبي أو صديق أو شهيد(قرب‏ الإسناد     ص   56  )

4-قال النبي ص من قرأ آية الكرسي مائة مرة كان كمن عبد الله طول حياته(عيون‏ أخبارالرضا(ع)   ج  2   ص  65   باب  31)

5-قال النبي ص من قرأ آية الكرسي في دبر كل صلاة لم يمنعه دخول الجنة إلا الموت و من قرأها حين نام آمنه الله و جاره و أهل الدويرات حوله(جامع‏ الأخبار     ص     45)‏

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : الکرسي ,عليه ,الله ,تلاوت ,خداوند ,فرمودند ,الله عليه ,عليه السلام ,السلام فرمودند ,تلاوت نمايد ,هنگام خواب ,عليه السلام فرمودند
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

روزانه ساحل موزیک | دانلود آهنگ جدید شاد و غمگین رزین کاتیونی بهترین های نت آکادمي کسب و کار برقي Eslondon Lisa ویدئو پروژکتور اپسون iranstore اجاره خودرو